• SANTA BARBARA COUNTY COMMITTEE ON SCHOOL DISTRICT ORGANIZATION

About the County Committee

  • Most people see school districts as stable or even permanent governmental entities. School district boundaries, however, do change. Territory is transferred from one school district to another, districts are divided or combined with their neighbors, and some districts are terminated.  This is the work of the Santa Barbara County Committee on School District Organization. 

    Source: California Department of Education District Organization Handbook  

MEMBERS

  • First Supervisorial District

    • Robin Sawaske Term expires: Dec. 2023 
    • Terry Hickey Banks Term expires: Dec. 2022

    Second Supervisorial District 

    • Nancy Harter Term expires: Dec. 2021 
    • Steve Minjarez Term expires: Dec. 2023

    Third Supervisorial District 

    • Jan Clevenger Term expires: Dec. 2020 
    • Judith Dale Term expires: Dec. 2020

    Fourth Supervisorial District 

    • Bob Hatch Term expires: Dec. 2021
    • Janet Zilli Term expires: Dec. 2020

    Fifth Supervisorial District 

    • JoAnn (Jody) Oliver Term expires: Dec. 2023  
    • Linda Cordero Term expires: Dec. 2022

    Member-at-Large                                           

    • Steve Straight Term expires: Dec. 2021 

     

                                                                         

2020 MEETINGS AND AGENDAS

  • Meetings are held at 2 pm

    Location:  Santa Barbara County Education Office, Board Room
                      
    Please call in advance in the event that a meeting is cancelled for lack of agenda items.

STAFF

  • Denice Cora, Secretary to Committee


    Santa Barbara County Education Office
    4400 Cathedral Oaks Road
    Santa Barbara, CA 93160

    805-964-4711. ext. 5237

    For your information: Frequently Asked Questions